Kategoriler
Genel

Kötünün iyisi

Önünüze bir liste bırakıyorlar, buradan seçeceğiniz şey “en” olacak.

16. Altın Örümcek Web Ödülleri özelinde, birçok etkinliği böyle değerlendirebiliriz.

Hatta canlı canlı hemen örneği alalım.

Bu yılın Altın Örümcek Web Ödülleri en erişilebilir web sitesi kategorisinin ödülünü alan, Türkiye’ye Değer projesini inceleyebiliriz.

Altın Örümcek Web Ödüllerinde, herhangi bir kategoride ödüle aday gösterilen ortalama 300 proje var. Bu projelerden farklı kategorilerde “en iyi”’ler seçiliyor ve bu yıl olduğu gibi bir mekanda ödüller sahiplerine veriliyor.

Kısa bir tanımdan sonra nihayete gelelim mi?

Bu yıl tercih edilen web sitesi, birçok yönden temel erişilebilirlik gereksinimlerini karşılıyor. Tebrik etmek gerekir. Türk Telekom’dan çok Geliştirici ajanslar önemli olduğu için bu teşekkürün en çok onlara ulaşması gerektiğini düşünüyorum. Bildiğiniz gibi Türk Telekom’un kendi web sitesinde ve diğer projelerinde neden böyle bir konfor bulamadığımızı, körü körüne sorgulamak zorunda kalırız yoksa. Peki bu makale de neyi sorguluyoruz? Ya da allah aşkına neden yazdık bu makaleyi?

Kendim de bu tip değerlendirmeleri genelde yaptığım için tecrübe ettiğim bir şeyi aktarmak istiyorum. Genelde içeriği ile doğru oranda erişilebilirliğe önem vermeyen sitelerin arasından bir seçim yaparsınız. Geçen yıl bu ödüllerden birini alan Yeni Bir İş web sitesini; başka bir şart altında böyle bir ödüle layık görür müsünüz?

Önünüze gelen listelerde genel olarak şu tepkiyi gösterir durumda takılı kalırsınız: Bu mu? Hakikaten bunlar mı erişilebilirlik ödülü vermemiz gerekenler?

Elinizdeki listede yaptığınız eleme, ekran okuyucu yazılımlarla dolaşması mümkün olmayandan, Az çok ne olduğu anlaşılana doğru giden bir biçimdedir. Aslında verilen ödüllerin çok büyük bir kısmı, “bu yıl erişilebilir bir site bulamadık” söylemine düşmemek için mecburiyetten seçilir. Peki sizce kaç geliştirici “yahu bu erişilebilirlik nedir?” “Bu ödülü bize verdiler ama…” söylemlerini kendi iç dinamiklerinde sorgulamıştır? Sonradan erişilebilirliğe dikkat eden var mıdır sizce?

Daha önce vurguladığımı, bitirirken tekrar vurgulamak istiyorum. Erişilebilirlik ödüllerini alan projelerin çoğu, gerçekten tam erişilebilir olduğu için değil, listede diğerleri arasından öne çıktığı için ödülü alabilmişlerdir. Bazılarına gerçekten erişilebilir diyemezsiniz bile.

Bu yıl 16. Altın örümcek ödüllerinde ödülü alan ajansı bende tebrik ederken, daha önce bu ödülü almışlar arasında olan projelerin, en azından bu ödülün hatrına projelerini gerçekten erişilebilirlik kapsamında yeniden değerlendirmelerini umuyorum.

Umuyorum ki aldıkları bu ödülün ihtiva ettiği değerin farkına vararak, tekrar gerekli düzenlemeleri yapma zorunluluğunu hissedeceklerdir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir