Kategoriler
Genel

WhatsApp Gündeminizden Çıktıysa 6 Erişilebilir Alternatif

Facebook Gizlilik sözleşmesinde yaptığı değişiklik ile birlikte, Facebook Reklam kimliği oluşturmak amaçlı veri toplama politikasına WhatsApp kişiliğinin de dahil edileceğini duyurdu. Tabii bu veri toplama politikası her nasılsa WhatsApp mesajları ifşa edecekmiş gibi bir tavır oluşturdu. Bu duruma kullanıcıların karşı tepkisi alternatif mesajlaşma yazılımlarını tercih etmek oldu. Biz de bu sıralamayı erişilebilirlik kriteri ekseninde yapacağız.

Peki neden alternatifler lazım? Alternatifler, sadece veri toplama politikasından dolayı değil, erişimin kısıtlılığı durumunda ya da farklı becerileri nedeniyle tercih edilebilir.

 

Signal

Açık kaynak kodlu yazılım; herhangi bir şirketin veri toplama politikasına tabi olmadığını iddia ediyor satır aralarında. Fonksiyonel olarak sesli ve görüntülü arama, grup mesajlaşması veya birebir sohbet özelliği sunuyor. Biraz gelişmiş SMS uygulaması gibi dursa da; hem Android hem de İOS platformu için indirilebilir durumda. Mesajlaşmalar, kısmen erişilebilir olan PC versiyonundan da takip edilebiliyor. Yedekleme pini ile yazışmaları sunucusunda yedekleyen uygulama; kurumsal ihtiyaçlar için kendi sunucunuzda yerel olarak çalışma becerisine de sahip. Bunlar gelişmiş konular diye kafanız karışmasın.

Signal (Google Play) Signal (Apple App Store)

 

Turkcell  BiP

 

Uygulama gizlilik sözleşmesinde kullanım verilerinizin Turkcell servisleri ile ortak deneyim için işleneceği söyleniyor; tam fonksiyonlu bir mesajlaşma yazılımıdır. Erişilebilirlik gereksinimlerinin önemlini bir kısmını karşılayan yazılım; ekstrem durumlarda ekran okuyucu kullanıcısını çaresiz bırakma potansiyeli taşır ancak temel ihtiyacı erişilebilir bir biçimde Hem Android hem de İOS platformunda karşılar.

BiP (Google Play) BiP (Apple APP Store)

 

Skype

 

Skype denince herkesin bir derin nefes aldığının farkındayım ancak tavsiye edilen çok platformlu ve erişilebilirlik gereksinimlerini en fazla karşılayan uygulamadır kendileri. Mail adresinizle, telefon numaranızla hesap oluşturup; hem bilgisayarınızda hem de mobil cihazlarınızda kullanabileceğiniz  ve destek alabileceğiniz eski bir dosttur kendileri. Microsoft’un veri toplama politikasına tabi olsa da Microsoft’un Türkiye de çok fazla veri ortağı bulunmadığı için halen reklamlarla çok fazla taciz edilmeyeceğiniz erişilebilir bir alternatiftir kendileri.

Skype Resmi İndirme Sayfası

 

Google DUO

 

Google’un acımasız reklam politikasına dahildir; buna karşın erişilebilir bir alternatiftir kendisi. Tabii hiç ellenmemiş telefon numaranızı bir anda diğer Google servisleri ile eşleştirme gerçeğine hazır olmalısınız. Fazlaca paranoyak mı oldu?

 

DUO (Google Play Store) DUO (Apple APP Store)

 

Dedi

 

Bilgi Teknolojileri ve İnternet Güvenliği Derneği (BTİDER) tarafından geliştirilen bu uygulama fazlaca Üniversite Bitirme projesi gibi duruyor,, kısmen erişilebilir bir alternatiftir. Android kullanıcıları İlk giriş ekranında bazı erişilebilirlik sorunları olduğunu raporladı ancak genel deneyim sorunsuz gibi görünüyor.

 

Dedi (Google Play) Dedi (Apple APP Store)

 

Telegram

 

Bir ekran okuyucusu kullanıcısı olarak Android kullanıyorsanız rahatlıkla düşünebileceğiniz bir alternatif. Aslında bu listeye almamam gerekecek kadar İOS üzerinde erişilebilirlik sorunları var ancak birçok kullanıcısı olduğunu biliyorum. Gene de rüzgârı tersten almamak üzere buraya ekliyorum. Şirket yetkilileri merkezi imza kampanyalarına genel anlamda duyarsız; daha çok kendilerine işin nasıl yapılacağını anlattığımız zaman sonuç alıyoruz ancak çok fazla ittirmek gerektiği için ben biraz yoruldum.

 

Telegram (Google Play) Telegram (Apple APP Store)

 

Editörün notu

 

Kendi erişilebilir uygulamanızı çoktan bulmuş ve kullanıyor olabilirsiniz; bu alternatiften bizim de haberdar olmamızı istiyorsanız ve diğer kullanıcılar ile paylaşmak için yorum olarak yazın lütfen. Paylaştığınız uygulamanın erişilebilirlik gereksinimlerini, en azından temel fonksiyonları düzeyinde karşılaması gereklidir.

Örnek: Signal için konuşacak olursak; mesaj gönderme alma, sesli mesaj gönderme ve oynatma, arama yapma ve yanıtlama, dosya veya fotoğraf paylaşma gibi…

Ek olarak Sadece telefon numarası kullanarak da kayıt olma seçeneği olmalı. Editörün seçimi uygulamalar ise şunlardır:

Signal, Skype, Turkcell  BİP.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir