Kategoriler
Genel

Deneyim için yola çıkanlardan, Windows 10-1803 Erişilebilirlik İyileştirmeleri

 

Uzun bir aradan sonra tekrar merhaba!

En iyi deneyim ekibi, nasılsa aynı anda kişisel yoğunluklar sürecine girdi. Bundan dolayı çok uzun zamandır yeni şeyler ekleyemedik. Buna karşın, deneyim için yola çıkanlardan Windows 10 1803 yeniliklerinin en önemlilerini derledim.

Ona geçmeden önce, kişisel olarak yürüttüğüm bir projeye dair son notları paylaşmak istiyorum. Windows 10 başvuru kılavuzu artık hedef değiştirdi. Çok uzun zamandır Windows 10, verimlilik odaklı gelişiyor. Bu da temel kullanım alışkanlıklarını değiştiren yenilikler getirmiyor. Windows 10 hızlı başvuru kılavuzu, geçişlerin olduğu dönemlerde, güncellemeler en temel kullanıcıları da etkilediği için hazırlanıyordu. Artık kılavuzlar önemli bir değişiklik olana kadar yenilenmeyecek. Bu değişiklikler, temel kullanıcı düzeyinin alışkanlıklarını değiştirdiği anda kılavuz yenilenecek.

2018 yılının bahar güncellemesi, yenilikten çok verimliliğe odaklanmış. Var olan özellikler daha verimli nasıl kullanılabilir üzerine uzun mesailer harcanmış. Bu güncelleme daha az beta derlemesi aldı; dolayısıyla çok astronomik değişiklikler olmadığını tahmin edebilirsiniz.

Aynı durum erişim kolaylığı ekibi için de geçerli. Bu dönem, ekibin çalışmaları daha verimlilik odaklı olmuş. Microsoft, zaten sistemin genelinde ne yeni sorusuna cevap vermeye hazır. Ben fazla kimseye soramayacağınız soruların cevapları ile size geliyorum.

 

  1. Göz ile kontrol sistemi, sık kullanılan görevlerin bir kısmına daha kolay erişilmesini sağlayan değişiklikler aldı.
  2. Ekran okuyucu ile, ayarlar içerisinde dolaşmayı kolaylaştırmak için sınır inleri kullanıldı.
  3. Ekran okuyucu Microsoft edge içerisinde, modern web yazı türlerini destekliyor ve özellikle ARIA 1.1 (Accessible Rich Internet Applications) desteğini kazandığı, yetkililer tarafından paylaşıldı.
  4. Ekran okuyuculardan ilerlerken, Microsoft ekran okuyucuların uygulamalarına destek vermesine yardımcı olan UIA alt yapısına bazı eklemeler yaptı ve bu sayede daha fazla uygulamanın desteklenmesi mümkün hale geldi.
  5. Artık ekran okuyucu güvenli kip dediğimiz alanda çalışabiliyor. Resmi olarak USB 2.0 destekleyen bir ses kartı gerektiği paylaşılıyor.
  6. Büyüteç kullananlar için, uygulamanın verimliliğine odaklanan bazı değişiklikler yapıldı.

 

Deneyim notları

 

Windows 10 1803 sürümünde, her yönde verimliliğe odaklanılmış. Bu durum sistemin içerisinde zaten var olan modülleri değiştirmek yerine, daha iyi nasıl tepki verebileceği üzerine odaklanıldığını gösteriyor. Ekran okuyucunun performansı web içeriğinde gezinirken daha da artırılmış ve farklı yazı tiplerinden oluşan diğer içeriklerin, performans kaybetmeden işlenebilmesini sağlıyor.

  • Ayarlarda sınır inleri seçili iken dolaşıldığında, ayar grubunu oluşturan başlıklar arasında gezinmek mümkün oluyor. Böylece erişim kolaylığı içerisindeyken görme veya işitme başlığına atlamak daha da kolay hale geliyor.
  • Her nasılsa, başlangıç ekranındaki uygulamalar arasında dolaşmanın bir kısa yolu bulunamamış gibi görünüyor. Bu da insanların Windows ekran okuyucusu kullanımı arttıkça çözümlenecek bir sorun.

 

İlerleyen zamanlarda, deneyimi etkileyen değişiklikler görüldüğünde yine En İyi Deneyim üzerinden paylaşacağız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir