Windows Platformu için Ekran Okuyucu #NVDA

İndirmek için aşağıdaki linke tıklayın:

Erişilebilirlik Testleri için NVDA indir

 

NVDA Ekran okuyucusu açık kaynak kodlu bir ekran okuyucudur ve ekibimizin gerek iş, gerekse günlük hayatımda kullandığı ekran okuyucudur. Ekran okuyucunun şuanki paketi, NVDA’nın kurulum olmaksızın da çalışabilmesini sağlayacak şekilde hazırlandı.

Aşağıya doğru, hızlıca işe yarayacak notları bulabilirsiniz.

 

 • Ekran okuyucuyu nasıl başlatırım?
  Ekran okuyucuyu başlatmadan önce,NVDA-Ekran-Okuyucu’yu yukarıdaki linkten indirin ve arşivden çıkartın. Ayıkladığınız klasöre girin ve nvda.exe dosyasını çift tıklayın
 • NVDA Ekran okuyucusunun ayarları nerede?
  NVDA ekran okuyucusunun ayarlarına erişmek için NvDA menüsüne ulaşmalısınız. Bunun için Sağ alt tarafta yer alan, saat ve hoparlör simgesinin bulunduğu yerdeki oka tıklayın ve buradan NVDA’yı tıklayın.
 • NvdA Ekran okuyucuyu nasıl kapatırım?
  NVDA menüsüne ulaştıktan sonra “çıkış” seçeneğine basarak, kapatabilir ya da yeniden başlatabilirsiniz.
 • NVDA ile ilgili detaylı bilgiyi nereden edinebilirim?
  Olcay Aşcı yani bana ulaşabilirsiniz, NVDA menüsünden yardım dökümanlarını okuyabilirsiniz Ya Da http://www.nvda-project.org/ resmi web sitesine bir uğrayabilirsiniz.

 

NVDA bazı durumlarda kurulum gerektirebilir. O bilgisayarda daima kullanacaksanız, Testler esnasında kasılıyorsa ve daha performanslı çalışması isteniyorsa, admin yetkisi gerektiren bu işlemi yapmalısınız.

NVDA’yı kurmak  isterseniz, NVDA menüsüne ulaşın, Araçlar’ı tıklayın ve NVDA’yı bu bilgisayara kur seçeneğni seçin. Burada “Taşınabilir Kopya Konfigürasyonunu mevcut kullanıcı esabına kopyala” kutusunun işaretli olduğundan emin olun (tıpkı aşağıdaki gibi)

Bu ilem ile zaten nVDA kurulu olan bilgisayarlarda da güncelleme yapılabilir.

 

Not: Kurulum, güncelleme gibi işlemler admin yetkisi gerektirir. Buna karşın, eklenti yükleme, ayarları değiştirme ve ayarların çoğu için admin yetkisine ihtiyaç duymazsınız.

Ek not: Ekran okuyucu açıldığında capock tuşu NVDA’nın irişken tuşu larak atanır. Bu yüzden, büyük harf kilidini açmak ve kapamak için CapLock tuşuna 2 kere basmalısınız.