Ekran Okuyucuları Başlatma

VoiceOver, Apple ekosisteminin Ekran okuyucusudur.

İOS, WatchOS ve TVOS’da ayarlar, genel, erişilebilirlik altından açılabilir.

İOS cihazlarında Erişilebilirlik kestirmesi dediğimiz, tanımlanmış erişilebilirlik hizmetini hızlı yoldan açmaya yarayan fonksiyon ile uyumludur.

Erişilebilirlik kestirmesi, Yukarıdaki erişilebilirlik menüsünde, en altta bulunur. Buraya girip VoiceOver’i işaretlerseniz, Hızlıca açıp kapatabilirsiniz.

İphone 8 ailesi ve daha alt modellerde, Home Tuşuna 3 kere basarak VoiceOver’i açıp kapatmak mümkün hale gelir.

İpone X ve üzeri bir cihaz kullanıyorsanız kilit tuşuna 3 kere basabilirsiniz.

Parmağınızı yatay bir biçimde küçük küçük ekranda sağa doğru kaydırarak bir sonraki öğeye, sola kaydırarak ise bir önceki öğeye ulaşabilirsiniz. Bir şeyi tıklamak için ise çift tıklayabilirsiniz.

Daha veriml bir test deneyimi için 3 parmağınız ile 3 kere dokunarak ekran perdesini açın ve ekran karardığında tam bir test yapabilirsiniz. Ekranı görmeye devam etmek istiyorsanız 3 parmağınızla tekrar 3 kez tıklayın. VoiceOver için tanımlanmış bir özellik olduğundan, VO kapatıldığında ekran açıır.

Mac için Voice Over, sistem tercihleri, erişilebilirlik altındadır.

Açmak için CMD+F5 tuş birleşimini kullanmak mümkündür ve herhangi bir tanımlama gerekmez. TouchBar bir mac kullanıyorsanız, CMD tuşuna basılı tutarken TouchID yani Güç tuşuna 3 kere basın.

TalkBack Android ekosisteminin ekran okuyucusudur

Burada pek bir kısayol tutarlılığı yok, erişilebilirlik kısayolu adı verilen bir ayar var ancak, bunun kararlılığı hakkında endişeler var. Gene de, ayarlar, erişilebilirlik altından açılabilir. Bazı cihazlarda genel veya gelişmiş ayarlar altına gizlenir.

Dil ve giriş içerisinden, konuşma menüsüne girip türkçe google metin okuma sesini aktif etmek gerekebilir.

Tek parmakla sağa ve sola kaydırmak bir sonraki ve bir önceki öğeyi seçerken, tek parmakla çift tıklamak tıklama eylemini gerçekleştirir.

.Windows ekran okuyucuları

Windows için farklı alternatifler bulunduğundan burda tek seferde pratik bir yol yazmak mümkün değildir. Genede Windows için kendi kullandığım paketi paylaşabilirim. Web gezintisi için ok tuşlarını ve tab kullanabileceğiniz gibi farklı bir takım kısayollarını da kullanabilirsiniz.