Kılavuzlar

Merhaba ziyaretçi 🙂 (gülen yüz)

 

En iyi deneyim günlüğüne gelinceye kadar, en iyi deneyimi sağlamak adına girişimlerim oldu. Bunlardan en çok bilineni, Windows kılavuzları.

Windows 8.1’den başlayarak, Windows 10’un şimdiye kadarki sürümlerinde güncelleyerek bu kılavuzları yazdım.

İnsanların hayatına, ilginç yöntemler ile dokunmak fikri her zaman cezbedici gelmiştir.

 

Windows 8.1 hızlı başvuru kılavuzu

Windows 8 tüm insanlığın bilgisayar deneyimini oldukça değiştirmişti. Mobil ara yüzün bilgisayarda uygulanmaya çalışılması, Windows fon 8, Windows 8 rt ve Windows 8 PC ara yüzleri birbirine yaklaştırılmaya çalışılırken, birçok zorlukta ortaya çıktı.

Değişen ara yüze ekran okuyucular güç bela ayak uydururken birçok kullanıcı bocaladı ve ben, Windows 8’in ilk teknik ön izleme sürümünden Windows 8.1’e kadar geçen süredeki deneyimlerimi, Windows 8.1 hızlı başvuru kılavuzunda toparladım.

Oldukça acemice olduğunun farkındayım. İlk deneyimimdi ve insanların tam olarak nelere ihtiyacı olduğunu tam anlayamamıştım. Daha yazarken “bundan bahsetsem mi acaba” diye düşünüyordum ve son fark ettiğim, aslında kılavuzun verdiği enerjiyi azaltmadan bitmesiymiş.

kılavuz için: W8.1_hızlı_başvuru

 

Windows 10 hızlı başvuru kılavuzu (1507 için)

Bu kılavuz, Windows 8.1 kılavuzundan sonraki geri dönüşlerden edindiğim tecrübe üzerine daha olgunca yazmaya çalıştığım bir kılavuzdu. En önemli eksiği, deneme olmasıydı ve bende bu kopyasını el altından yayınladım. O yüzden arkadaş pek tanınmaz. Biraz başı sonu belli olmayan bir yapısı olduğunun farkındayım ama o zamanlar Windows 10’da insanlara ancak bu kadar merhaba diyordu.

Kılavuz için: windows 10 hızlı başvuru klavuzu
 

Windows 10 hızlı başvuru kılavuzu (sürüm 1511 için)

Windows 10 meselesine hepimizin tam ısınmaya başladığı, Microsoft’unda artık ciddi sorunları çözmeye başladığı bir sürümde, daha Windows 10 diline yakın ve yayınlanan bir kılavuzdu bu. Artık ciddi ciddi insanlardan destek alarak yürüyordum ve belki de olgunlaşmaya başladığımın göstergelerinden biri olarak sayılabilir.

Yavaş yavaş beklentileri öğreniyordum ve en önemlisi, teknik dilden anlatım diline doğru yönelmeye başlıyordum.

Kılavuz: windows 10 hızlı başvuru klavuz’u(101511sürüm-101586yapı)
 

Windows 10 hızlı başvuru kılavuzu (sürüm 1607 için)

Daha önceden uzun olan cümleleri kısaltmaya, daha net ve eğlenceli olabilecek bir tavır ortaya koymaya ve bende yeniliklerden daha çok mutlu olmaya başladığım sırada bu kılavuz ortaya çıktı. Ben insider içerisine git gide gömülürken, hangisinin yenilik olduğunu karıştırmaya başlamışım.

Microsoft lütfedip, bir Türkçe sesi bu sürüm içerisine yerleştirmiş ve Windows ekran okuyucusu ciddi ataklar yapmışken, yazmaktan çok keyif almaya başlamıştım. Destekçilerime teşekkürler.

Kılavuz: Windows 10 için başvuru kitapçığı(1607 surum – 14393 yapi)
 

Windows 10 hızlı başvuru kılavuzu (sürüm 1703 için)

Artık git gide olgunlaşmaya başladığım ve Windows 10’unda adına yakışır bir şeyler yapmasıyla beraber, iyi bir zamanda bu kılavuz ortaya çıktı. Daha keyif alarak yazarken ve iyi takım arkadaşlarıyla yolda devam ederken, daha iyilerinin olacağı belli olmaya başladı.
Kılavuz: windows 10 icin hızlı başvuru kitapçığı (surum 1703

Değişim uzaktan bakınca görünüyor değil mi?

#yasonra

Kılavuzlar gelmeye devam edecek. Bu günlükte bildiğim her şey paylaşılacak ve en iyi deneyim için gereken her şey ortaya konulacak. Bazen kullanıcıya, bazen geliştiriciye mutlaka söylenecek bir şeyler vardır.