Kategoriler
Genel yeni şeyler

En İyi Deneyim ekibinden İçselleştirme Programı

En İyi deneyim, erişilebilirliğin merkezinde olduğu bir dijital ürün tasarımını öngören ekiptir. Erişilebilirliğin tasarım süreçlerinin tamamında yer alması gerektiği motivasyonundan hareket eder. Bunun için hak temelli mücadele teknikleri, kapsamlı bilgi mimarisi planlama ve geliştirme süreçleri boyunca dirsek temasları ile erişilebilir dijital hizmet ve ürünler ortaya konulmasını sağlar.

Ekibimizin temel motivasyonu, elde edilen deneyimi geliştirmek ve bunu aktarmaktır.

Deneyim için yola çıkanlar, genç yetenek programını duyuruyor.

12 – 15 yaş aralığında, programımıza ilgi duyan genç ekip arkadaşları arıyoruz. Tek katılım koşulu, hak temelli mücadele ve teknolojiyi takip etmekten keyif almaktır.

 

Programımızın Amaçladıkları

 

 • Programın tanımı:
  Program, Erişilebilirlik niteliklerine hâkim, yazılım alanında becerileri olan ve dijital farkındalığı yüksek genç yetenekler yetiştirme üzerine çalışır.
 • Programı yürütecek ekip kimdir?
  Ekibimiz bir dijital ürün tasarımcısı ve bir üniversitenin engelli öğrenci birim koordinatöründen güç alan ve farklı iş birlikleri geliştiren, dijital farkındalığı son derece yüksek kişilerden oluşur ve zamanla genişler.
 • Programın finansal durumu?
  Program, herhangi bir sponsorluk anlaşmasına dahil değildir, katılımcılardan bir maddi önkoşul beklenmemektedir. Herhangi bir ücret ödemezsiniz; ancak ekipten herhangi bir ihtiyacınızın karşılanması (bilgisayar, telefon, test cihazı) benzeri beklentiler içerisinde olmayacağınızı kabul edersiniz.
 • Program dahilinde kullanılacak ekipmanlar nelerdir?
  Program katılımcılarının zaten teknolojiyi günlük hayatta kullandığını veya kullanmaya meraklı olduğunu varsaydığımız için bir akıllı telefon veya bilgisayarının olduğunu umuyoruz. Bunun haricinde temel olarak başka bir gereksiniminiz olmayacaktır.
 • Program katılımcıları ne kazanacak?
  Program katılımcımızın, dijital farkındalık seviyesini yükseltmeyi hedefliyoruz. Bu süreçte gerektiğinde oyunda oynayacağız, gerektiğinde kod da yazacağız. Süreç sonunda ise, dijital ürünleri iyi analiz edebilen, sorunlarının çözümü için dijital yaklaşımlar geliştirebilen, araştırmacı ve dijital farkındalığı yüksek bilinç düzeyi hedefliyoruz.
 • Bu program bir iş garantisine sahip midir?
  Bu süreç bir yönlendiricilik projesidir. Bir kariyer planlama etkinliği değildir. Katılımcılarımız, dijital becerilere sahip olduğunda bunu kendileri sağlayacaktır.
 • Program katılımcılarının taşıması gereken nitelikler nelerdir?
  Bunu aşağıda belirteceğiz ancak temel olarak, 12 15 yaş aralığında olmak, iletişime engel bir yeti kaybı ya da psikolojik durum taşımamak en temel beklentimiz. Unutmadan, zaten teknolojiye meraklı olmanı, bu benim ne işime yarar diye düşünmemeni bekliyoruz.

 

Katılımcılarımızdan beklentilerimiz

 

 • Program için önereceğiniz yakınlarınız 12 ve 15 yaş arasında olmalı ve günlük hayatında teknolojiyi zaten kullanabiliyor olmalı.
 • Bu süreçte okul başarısına bakmıyoruz; aramızda iletişim problemlerini çözebilecek yetkinliğe sahip profesyonel olmadığı için karşılıklı iletişim kurmakta zorlanmaması tek beklentimiz.
 • Bu çağrıyı bizzat sen okuyor olabilirsin, sadece aşağıdaki adrese mail atman yeterli.
 • Bu çağrıyı başkasının adına değerlendirmek istiyorsanız, karşılıklı anlaşma yapıldıktan sonra bize ulaşmanızı bekleriz. Biz bir ikna süreciyle uğraşmayacağız.
 • Bu yapılarda psikolojik hassasiyet çok yüksek olabileceğinden karşılıklı anlaşma koşulu kesinlikle esastır.
 • Bu süreç maksimum 4 kişi ile başlayacak, erkek ve kız çocukları, görme ya da fiziksel başka bir engelinin olması gerekmez.
 • İletişim kurma konusunda herhangi bir yeti kaybı olmayan her ’kes program çağrımıza yanıt verebilir.

 

Uzaktan eğitim için ve karşılıklı yönlendirme prensipleri ile ilerleyecek bu program için herhangi bir ücretlendirme esası düşünülmemiştir. Sadece kendini bir dijital hizmet tasarımcısı olarak görmek isteyen herkes bizimle olabilir.

 

Dijital hizmet tasarımcısı? Bu ne ola ki:

 1. Dijital hizmet tasarımcısı, bir mesajlaşma programı örneği üzerinden gidersek; bu uygulamanın sahip olması gereken minimum özellik taleplerini toparlar.
 2. En temel özellikler seçildikten sonra kullanıcı kitle analizini yapar. Bunlar kimdir; nasıl becerilere sahiplerdir.
 3. Mesajlaşma yazılımından beklentiler nedir, hangi işlerde kullanılabilir?
 4. Mesajlaşma programı daha fazla hangi özelliklere sahip olabilir?
 5. Uygulama kullanıldıkça hangi sorunlar ortaya çıkabilir?
 6. Bu sorunların hangileri kritik hangileri diğer önceliktir?

 

Dijital hizmet tasarımcısı, bu saydıklarımızla kısıtlı kalmaz; programın temel taşlarından biri olan Erişilebilirlik niteliklerini de garanti eder.

Başvuru, öneri, soru ve görüşler için: talep@eniyideneyim.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir